Czy w obecnych czasach da się pracować bez systemu CRM?

„Nie potrzebuję skrzynki mailowej. Dopiero co nasza firma kupiła 20 nowych faksów!” Takie zdanie usłyszał w połowie lat 90. znajomy handlowiec od prezesa dużej spółki. Człowiek, który zarządzał poważną firmą, nie widział lub nie rozumiał trendu, który już kilka lat później zabił faks, jako metodę przesyłania dokumentów.

Psychologia prezesa

Podejście prezesa łatwo jest zrozumieć z punktu widzenia psychologii. Zakup faksów wydawał się inwestycją bezpieczną, pielęgnował status quo funkcjonowania firmy. Na pewno przez te lata ta inwestycja też się zamortyzowała. Tymczasem skrzynki mailowe wprowadzały zmiany w sposobie funkcjonowania działu handlowego. Zmiany, które wymagały też nabycia nowych kompetencji. To był czas, kiedy do CV wpisywało się „obsługa faksu” i „poczta e-mail”. Ale dawały też szansę na efektywniejsze działanie i zdobywanie nowych rynków. W hierarchii wartości prezesa wyżej jednak stało bezpieczeństwo rozumiane jako działanie wedle sprawdzonych schematów.

 

To był czas, w którym świat przyspieszył. Dynamikę zmian napędzały przede wszystkim rozwój internetu i telefonii komórkowej. Dziś trudno sobie wyobrazić pracę bez komputera i smartfona z dostępem do sieci. Nałożyło się to na spore zmiany społeczne na świecie. Ale również wpłynęło na styl życia każdego z nas.

 

Poproszę sygnał faksu

Dziś również stoimy w obliczu kolejnej rewolucju technologicznej, której podstawą jest popularność rozwiązań chmurowych i dostęp do sieci z każdego miejsca oraz wzrastająca rola sztucznej inteligencji. Coś, co jeszcze 10-15 lat temu było innowacyjne, dziś w najlepszym razie jest standardem. Niczym faks w latach 90. Choć sprawdzał się w swojej roli, to już za rogiem czaiły się rozwiązania, które rozwiązywały większość problemów tego sposobu komunikacji. Nie trzeba było dzwonić i prosić o sygnał faksu, obawiać się, czy dokument jest czytelny i czy przypadkiem nie skończyła się rolka folii termotransferowej.

Arkusz kalkulacyjny jako program ma już ponad 30 lat. To technologia, która oferuje wiele możliwości, ale ma też swoje ograniczenia. Pisaliśmy o nich już w jednym z poprzednich tekstów. Wejście w życie RODO uwypukliło najważniejszy z nich – dane z arkusza kalkulacyjnego bardzo łatwo skopiować. A kary za wyciek danych osobowych są drastyczne. Zmiany w sposobie w jaki korzystamy z komputerów, upowszechnienie się smartfonów i tabletów, to wszystko sprawia, że do zarządzania bazą kontaktów najlepiej sprawdzają się rozwiązania chmurowe. Są nie tylko bezpieczne, wygodne ale przede wszystkim pozwalają na efektywną organizację pracy sprzedawcy. Stworzenie arkusza kalkulacyjnego z analogicznymi funkcjonalnościami, jakie oferuje nowoczesny system CRM zajęłoby mnóstwo czasu i kosztów (o ile byłoby możliwe). Nie uniknęlibyśmy jednak ograniczeń związanych z bezpieczeństwem.

Bezpieczny CRM

Kolejna ważna kwestia, to wykorzystanie pełni możliwości bazy kontaktów. Jest ona jednym z najbardziej wartościowych zasobów w każdej firmie (zaraz po ludziach). Rozwiązania, jakie oferuje np. Berg System pozwalają aktywną dosprzedaż i odzyskiwanie Klientów, którzy kiedyś od nas odeszli.

 

A więc…

Jak zatem odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule artykułu: Czy w obecnych czasach da się pracować bez systemu CRM? Pewnie, że się da, ale po co się męczyć i nie wykorzystywać potencjału bazy. Tak, jak jeszcze przez wiele lat można było prowadzić biznes bez maila. Arkusz kalkulacyjny jest dziś niczym faks pod koniec lat 90. Wielu osobom wydaje się jeszcze niezbędny, ale to przyszłość należy do systemów CRM, które oferują funkcje przystające do dzisiejszych czasów.

Podziel się artykułem

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
TRZYMAJ RĘKĘ NA PULSIE

Zapisz się do naszego newslettera

Otrzymuj najnowsze informacje dotyczące rynku finansów, ważnych zmian w prawie oraz porad jak usprawnić Twoje działania, abyś zarabiał jeszcze więcej. Ponadto otrzymasz od nas wskazówki jak wykorzystać Berg System podczas swojej codziennej pracy.

Zgadzasz się na otrzymywanie wiadomości o treści marketingowej dotyczącej Berg System na Twój adres e-mail.

Przewiń do góry